Fruska Gora

Kuzey Sırbistan

Panon ovasının ortasında Tuna nehrinin sağ kıyısında 80 km uzunluğunda 15 km genişliğinde, dağın içinde Frankların meskeni olan ve adını da Frank kelimesinden alan Fruska Gora, Panon denizinin Dinar Dağlarından doğduğu zaman bir ada idi.

About

25.525  kilometre kare alana yayılan Fruska Gora 1960 yılında Milli Park ve  Avrupa Doğa ve Doğa Parkları Federasyonu-EUROPARC üyesi olarak ilan edildi, 15-18. Yüzyılda inşa edilen Fruska Gora'daki manastırlar, paha biçilmez kültürel ve tarihsel miras olarak UNESCO'nun koruması altındadır.

Geography

Vadileri ve yamaçları çayırlar, otlak alanları ve mısır tarlaları ile kaplıdır. Yamaçlarda ünlü şarap mahzeni bulunan meyve bahçeleri ve üzüm bağları vardır ve 300 metre üzerindeki parçalar yoğun ormanlarla kaplıdır. Bu orman, Avrupa'nın en büyük limon ağaçları konsantrasyonu ile  orman temizleme yapılmasına olanak verir, yaklaşık 700 çeşit şifalı ot içerir. Burada Orkide çok özel bir yere sahiptir. Orkidelerin yaklaşık 32 türü ve 14 familyası vardır, bunların  büyük kısmı doğada nadir olarak bulunur ve koruma altındadır , bu nedenle toplanmamaları gerekir. Milli parkın ortasında, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, 45 ila 50 metre derinlikteki turkuaz Lednicko Gölünü, Stari Ledinci köyünü kaçırmamak gerekir

Climate

İKLİM ve HAVA DURUMU Fruska gora dağının bulunduğu alana göre karasal iklim şartlarına sahip olmalı, ancak orman örtüsü bu iklim tipini kıtasal özelliklere sahip bir iklim haline getiriyor. İstisna dağın sırtlarının iklimi olup, soğuk kışları ve soğuk yazlarıdır.

 

Sıcaklık

 

Yaz

Güneşli sabahları, olası öğleden sonra fırtınaları ve serin gece. Dağlık alanda hava koşulları hızla değişebilir. Her mevsim için uygun giysiyi giyin - rahat kıyafetler, katmanlar halinde giyin, yağmurluk, güneş gözlüğü ve güneş kremi.

 

Kış

Fruska Gora Dağı'ndaki dağ havası için belirsizlik anahtar kelimedir. Sonuç olarak, Park ziyaretçileri hava hakkında kayıtsız olmamalı ve ani hava koşullarına hazırlıklı olmalıdır. Soğuk cephelerde -30 dereceye kadar sıcaklıklar düşebilir. Bütün ziyaretçiler bu koşulları ve özellikle gece donlarını başa çıkacak donanıma sahip olmalıdır.

History

16. yüzyılda Fruska Gora'da çoğu zaman zaman ya da insan elinin verdiği zarara dayanamayan 35 manastır vardı, bu nedenle bunların  büyük bir kısmı yenilenmiş ve 16 tanesi zamana göre sıralanmıştır. İlk kiliseler, Sırp despot yöneticilerin zamanındaki sanatsal geleneğe ve sanatsal Ras geleneğine dayanıyordu. Büyük Viyana savaşı (1683-1699) sırasında birçoğu yok olmuş ve 18. yüzyılda yenilenmiştir. Bu dönemde yeni yapılmış kiliseler barok bir mimari özellik taşımaktadır.

Culture

Kruseol Manastırı, Annunciation  Kilisesi ile birlikte, Fruska Gora'nın en önemli dini, ulusal, kültürel ve tarihi anıtıdır. Kruseol'un yanı sıra manastır Novo Hopovo, 16. ve 17. yüzyılda Belgrad ve Srem metropolitlerinin ikinci ikametgahı Frıuska Gora'nın en önemli manastırlarından biridir.

Transportation

Fruska Gora'nın kendi havaalanına sahip değildir, ancak toplu taşıma araçlarıyla bölgedeki havaalanlarına kolay erişimi vardır. En yakın havaalanı Belgrad'daki Nikola Tesla Uluslararası Havaalanı'dır ve Fruska Gora'ya yaklaşık 80 km mesafededir. Fruska Gora, Sremski Karlovci - Novi Sad arasındaki dağdır.

Belgrad Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı'na uçakla geldikten sonra Fruska Gora'ya ulaşımınızı organize edebiliriz ayrıca Belgrad şehir merkezindeki otobüs durağına da sizi ulaiştırabiliriz

Lütfen bağlantı üzerinden bir istek gönderin

Kuzey Sırbistan'daki Karlovci ve Novi SadSremski 'a yaptığımız tura bir göz atmaya değer.

Additional notes

Sırbistan ın kuzeyi mimari olarak  Avusturya etkisindedir.